Pracownia to cichy bohater wielu artystycznych sukcesów. Czasami jest nią wydzielona część mieszkania, innym razem zdobyta po znajomości kanciapa, czy po prostu (nie)zwykłe, wynajęte biuro. Bez względu na to czym jest przestrzeń do kreatywnej pracy, bez względu na to gdzie się znajduje i wygląda, jedno jest pewne – miejsce pracy wpływa na twórców, a twórcy wpływają na nie. O takiej właśnie relacji – artysty z miejscem pracy – opowiedzą uczestnicy przeglądu talentów SEE&SAY, którzy zaprosili nas do miejsc, w których tworzą.

 

Miejsce dobre do pracy to miejsce…

Gdzie praca nie kojarzy nam się z pracą. Do tego niezbędne jest zbudowanie domowego klimatu, miejsca gdzie poza komputerem i biurkiem znajdują się inne przedmioty, niekoniecznie związane z wykonywaną pracą. Osobiście nie przywiązuję się do rzeczy, które mnie otaczają, ale lubię kiedy tworzą jakieś tło. Może to być sterta magazynów, kwiaty, kolorowy plakat, których niby nie zauważam, a jednak wszystkie te rzeczy razem sprawiają, że czuję się lepiej.

 

W mojej pracowni najbardziej lubię…

To, że jest to nasze mieszkanie – co jest jednocześnie też wadą. Z jednej strony mamy kilka plusów takich jak to, że nie trzeba tracić czasu na dojazd, lub to, że przestrzeń wygląda tak jak nam to odpowiada. Z drugiej strony jest to też męczące, kiedy praca przeplata się z codziennym życiem. Ciężko to rozgraniczyć, często można się zasiedzieć do późna. Jeśli chodzi o konkretne rzeczy to podoba mi się to, że pomieszczenie jest wysokie, duży stół do pracy też jest dla mnie niezbędny.

 

Nie wyobrażam sobie, że w moim miejscu pracy nie ma…

Swobodnego wyjścia na balkon, taras, podwórko. Spędzając 70% czasu pracy przed ekranem komputera doceniam miejsce, gdzie mogę wyjść na chwilę. Wychodząc na balkon mogę z szerszej perspektywy spojrzeć na budynki, przemieszczające się samochody, tramwaje, to bardzo relaksujące dla wzroku. Teraz nie wyobrażam sobie też, że w moim miejscu pracy nie ma psa. Chyba zostałem prawdziwym psiarzem i bardzo się cieszę, że od kiedy mamy pieska to on dba o higienę naszej pracy i regularne przerwy na spacer. Niestety, mam tendencję do tego, że jeśli zasiadam do jakiegoś zadania to koniecznie chcę je skończyć zanim wstanę.

 

Ideał pracowni to…

Duża przestrzeń łącząca w sobie wiele funkcji. Zawód projektanta wymaga dynamicznych zmian, praca przy komputerze często przeplata się z pracą manualną, więc w idealnej pracowni koniecznie musiałaby znaleźć się modelarnia. Przydałoby się też dobrze oświetlone miejsce do sesji zdjęciowych. Nie wyobrażam sobie też pracowni bez miejsca do relaksu, idealny byłby hamak. Najlepiej gdyby miejsce było połączone z ogrodem.

 

W jakim miejscu [zawodowo] byłeś/byłaś przed See&Say?

Akurat kończyłem pracę w jednym miejscu i szukałem kolejnego. Był to czas kiedy miałem dłuższą chwilę na dokończenie własnych projektów oraz zastanowienie się nad tym, co chciałbym dalej robić. Przerwa trwała nieco ponad miesiąc, ale był to dla mnie bardzo cenny i potrzebny czas.

 

W jakim miejscu jesteś teraz, po udziale w See&Say?

Obecnie współpracuję z kilkoma startupami, które rozwijają produkty związane z odnawialnymi źródłami energii. Z uwagi na innowacyjny charakter działań, cały czas mam okazję uczyć się wielu nowych rzeczy. Poza tym wspólnie z Ewą Nowak. Założyliśmy studio projektowe NOMA, pomysł powstał dość spontanicznie, pojawiły się firmy chętne do współpracy i w taki sposób, nasza działalność rozwija się od nieco ponad pół roku. Obecnie realizujemy dość spory projekt mebli przeznaczonych dla osób naszego pokolenia co jest najbardziej absorbujące. W niedalekiej przyszłości planujemy wdrażać własne produkty.

 

Jakaś porada dla twórców, którzy jeszcze nie mają swojego miejsca?

Warto często analizować to co ma wpływ na naszą pracę, kiedy i gdzie pracuje nam się najefektywniej. Naprawdę wiele czynników wpływa na jakość naszej pracy, a w przypadku pracy kreatywnej im lepsze mamy warunki do działania tym lepsza będzie nasza praca.

Chyba rzadko zdarza się, że od razu lądujemy w miejscu idealnym, które w pełni nas satysfakcjonuje. Większość z nas zaczynając pracę zawodową zbiera lepsze lub gorsze doświadczenia i warto wyciągać z nich wnioski. Jeśli podejmujemy pracę u kogoś naprawdę warto zwrócić uwagę nie tylko na warunki finansowe i obowiązki, ale też na miejsce. Jeśli będziemy w stanie określić później co nam się nie podobało, unikniemy takich błędów w przyszłości, organizując samemu miejsce pracy.